САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ИЗВРШНОГ ОДБОРА АНУРС-а
26.07.2023.
У сриједу, 26. јула 2023. године, у Академији наука и умјетности Републике Српске, одржана је проширена сједница Извршног одбора АНУРС. На сједници је вођена цјеловита расправа о актуелним уставно-законским и имовинским односима у Републици Српској и БиХ, који се нарушавају дјеловањем појединих представника међународне заједнице, нелегалног и нелегитимног високог представника и неких представника Федерације БиХ. О ставовима учесника расправе обавјештавмо научну и ширу друштвену јавност.
САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
1.Учесници расправе посебно су истакли да је настала криза у БиХ када је нелегални и непризнати високи представник, господин Кристијан Шмит наметнуо своју одлуку, према којој имовина Републике Српске припада Босни и Херцеговини, након што је потврди Парламентарна скупштина БиХ. На такву одлуку легални и легитимни органи Републике Српске: предсједник Републике, Народна скупштина и Влада, с правом су оштро реаговали, потврђујући да је питање имовине ријешено Дејтонским споразумом и да нико нема право, па ни високи представник, да одлучује о имовини Републике Српске. Подсјећамо да је још у ери настанка капитализма, а посебно либералног капитализма, утврђено тзв. „златно правило“ о недодирљивости имовине. Није теоријски утемељено нити практично прихватљиво да данас у ери доминације тржишне економије било ко врши подржављење имовине. Наметање монопола „државне имовине“, не може се провести без дерогирања функције тржишта и демократских институција, а функција тржишта чини битан темељ Дејтонског споразума.
2.Уставни суд Босне и Херцеговине са страним судијама константно крши Устав БиХ, Устав Републике Српске и Устав Федрације БиХ. Врхунац напада на конститутивност народа БиХ су његове одлуке, донесене 19. јуна 2023. године, којима се бришу одредбе у Правилима Уставног суда БиХ, по којима се могу доносити одлуке и без судија из појединих конститутивних народа. Пракса прегласавања судија из Републике Српске сада је још неповољнија, јер Уставни суд може одлучивати и без њиховог присуства. Тиме је нарушен Дејтонски споразум, међународно и домаће право, за шта пуну одговорност носи Уставни суд БиХ. Зато је нужно да се донесе Закон о Уставном суду и да стране судије оду.
3.Учесници расправе упозорили су на вануставност и штетност ванправних одлука високог представника и Уставног суда, на које је с правом реаговала Народна скупштина, доношењем Закона о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ на територији Републике Српске (27. јуна 2023. године), нити ће се објављивати у Службеном гласнику Републике Српске. Истичемо да Народна скупштина, као и парламенти свих демократских земаља, има право да доноси одлуке којима се исказује воља грађана, а у овом случају та воља је плебисцитарно исказана.
4.У посљедње вријеме све више се нарушавају дипломатски односи БиХ и међународних институција, дјеловањем појединих представника међународне заједнице и појединаца представника институција Федерације БиХ, с циљем да се представници Уједињених нација и институција у Бриселу увјере да су за то криве институције Републике Српске. Истичемо да кризу изазивају високи представник, Уставни суд БиХ и поједини представници Бошњачког народа у институцијама БиХ. Из кризе се може једино изаћи договором представника сва три конститутивна народа, укидањем ОХР-а, доношењем Закона о Уставном суду БиХ без стрaних судија.
5.Учесници расправе у цјелини су подржали законске и друге активности институција Републике Српске, (Народне скупштине, предсједника Републике, Владе и српског члана у Предсједништву БиХ) за излазак из непотребно створене кризе у БиХ.
ИЗВРШНИ ОДБОР АНУРС-а