Ovogodišnji prvi broj časopisa Contemporary Materials Vol. 15 No. 1 (2024) izašao je iz štampe 26. juna 2024. godine.
Rješenjem Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske br. 07.030-053-160-15/10. od 26. jula 2010, časopis Contemporary Materials upisan je u Registar javnih glasila pod rednim brojem 599. Osnivač časopisa je Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske. Glavni urednik je akademik Rajko Kuzmanović, a odgovorni urednik akademik Dragoljub Mirjanić.
Časopis se objavljuje šestomjesečno, na engleskom jeziku, a pokriva četiri naučne oblasti: prirodne, tehničke, biotehničke i medicinske nauke. Programska koncepcija naučnog časopisa Contemporary Materials bazira se na multidisciplinarnom naučnom prikazivanju savremenih materijala, njihovoj primjeni u nauci, tehnologiji i industriji, a posebno u oblastima kao što su: istraživanje novih materijala; nanostrukturni materijali; savremene tehnologije proizvodnje savremenih materijala; materijali sa izmijenjenim osobinama; eko i neeko materijali; biomaterijali i tehnologije; primjena savremenih materijala u tehnologiji, u mašinskoj, tekstilnoj i elektroindustriji, poljoprivredi, građevinarstvu, medicini, stomatologiji, farmaciji...; materijali za ishranu i čuvanje namirnica; materijali za pakovanje (ambalaža); reciklirani materijali i problem otpada; standardizacija i karakterizacija materijala; sistematizacija kvaliteta i kontrola upotrebljivosti materijala; unapređenje života upotrebom savremenih materijala; ostala pitanja u vezi sa savremenim materijalima.
U časopisu se, pored originalnih naučnih radova, objaljuju i pregledni radovi, kratki naučni radovi, naučne kritike (polemike, rasprave), stručni radovi, informativni prilozi (uvodnici, komentari), te prikazi. Najveći broj autora članaka su naučni radnici koji su svoje rezultate prezentovali na naučnim skupovima koje organizuje Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske,
U časopisu objavljujemo i radove naučnika koji nam ponude svoje članke, a svi objavljeni radovi su popraćeni sa najmanje dvije pozitivne i anonimne recenzije, kako za autore radova, tako i za recenzente.
S obzirom na to da su do sada, pored domaćih naučnih radnika, autori radova bili iz Kine, Južne Afrike, Slovačke, Sjeverne Makedonije, Gruzije, Francuske, Japane, Indije, Amerike, Švajcarske, Bugarske, Grčke, Češke, Slovenije, Hrvatske, Srbije i Republike Srpske, možemo sa pravom reći da je naš časopis prevazišao obrise naučnog časopisa nacionalnog značaja, te da će izdavačka politika Uredničkog odbora, koja je bazirana na praćenju međunarodnih standarda u izdavaštvu, dovesti naš časopis do indeksiranja u međunarodno priznatim referentnim bazama podataka.